HABERLER & DUYURULAR

Basın Toplantısı - 01 Aralık 2016

Hz. Mevlâna'nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri'nin program tanıtımının yapıldığı basın toplantısı düzenlendi.  (01.12.2016)

Hz. Mevlâna’nın 743. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri’nin program içeriğinin tanıtıldığı basın toplantısına, Konya Valisi Sayın Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Abdüssettar Yarar, Selçuk Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa Şahin, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Muzaffer Şeker, KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Bayram Sade ve davetliler katıldı.

Konya Valisi Sayın Yakup Canbolat, Şeb-i Arûs törenlerinin tüm dünyaya huzur getirmesini dileyerek konuşmasına başlamış ve bu seneki etkinliklerin temasının Hz. Mevlâna'da zirveye ulaşan Kur'an ve sünnet çizgisinde verdiği mesajlarda hep bahsettiği "Birlik Vakti" temasının işlendiğini söyledi. Türkiye'nin ve bütün Müslümanların birlik olmaya çok ihtiyacı olduğunu kaydeden Vali Yakup Canbolat, "Dolayısıyla bu sene bu tema üzerinden etkinliklerimizi düzenledik. Her türlü gerekli hazırlıkları en ince ayrıntısına kadar yapma gayreti içerisinde olduk. Ümit ediyoruz ki Konya'ya yakışır ve Hz. Mevlâna'yı en güzel şekliyle anlatabilme, tanıtabilme fırsatını bu vuslat yıldönümünde kazanma şansımız olur. İnşallah Şeb-i Arûs etkinliklerimiz ülkemizde de birlik, beraberliğe, huzura, hoşgörüye ve sevgiye vesile olur" dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek, Şeb-i Arûs Törenleri’nin Türkiye’nin en önemli kültürel etkinliği olduğuna dikkat çekmiş ve “Şeb-i Arûs Törenleri, hem bir manaya hizmet ediyor, hem de şehrimizi eğitiyor. Şeb-i Arûs, çok önemli bir manayı temsil ediyor. Bunun bütün Konyalılar olarak, Türkiye’de yaşayan insanlar olarak farkında olmamız gerekiyor. Bu yönüyle şehrimiz eğitiliyor, şehrimiz güç kazanıyor. Gelen ziyaretçilerin en güzel şekilde karşılanması, misafir edilmesi gerekiyor. Halkımıza, esnafımıza görevler düşüyor.” diye konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Abdüssettar Yarar, programları tanıtan bir sunum yaptı. Açılış programının ardından toplam 105 programın gerçekleştirileceğini ifade ederek bunun büyük bir emek ve çaba gerektirdiğini vurguladı. Şeb-i Arûs Törenleri programında; 16 Mukabele-i Şerif (Semâ), 13 Konferans, 10 Mesnevî Dersleri, 3 Panel, 2 Sempozyum, 2 Ödül Töreni, 9 Tiyatro, 3 Şiir Dinletisi, 1 Konser, 1 Söyleşi, 12 Sergi, 10 Üç Dilde Mesneviden Damlalar Sergisi ve 23 El Sanatları Sergisi düzenlenecektir. Sayın Abdüssettar Yarar, Şeb-i Arûs programlarının Konya'ya ait kılınmasının bir adımı olarak bu yıl yeni belirlenen logo ve yazılımın tesciline resmen müracaat edildiğini söyledi.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Mustafa Şahin: “Birlik Vakti seçimi son derece doğru olmuştur. Çünkü yaşadığımız günlerde en çok ihtiyacımız olan davranışların başında birlik olmak gelmektedir.”

Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Muzaffer Şeker: “Konya, Aralık ayında daha farklı bir havayı teneffüs etmeye ve daha içinin kıpır kıpır olduğu, misafir ağırlayacak ev sahibi hüviyetine bürünerek bir şenlenme havası yaşamakta.”

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade: “Bu şehirde Hz. Mevlâna’dan kaynağını alan huzur ve sevgi iklimi yılın her mevsimi, her ayı, her günü yaşıyoruz.”

Hz. Mevlâna'nın 22. kuşak torunu Esin Çelebi Bayru, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Valilik ile birlikte hazırladıkları programın başarılı geçmesi temennisinde bulundu.