HABERLER & DUYURULAR

10. Tahran Uluslararası Turizm Fuarı'na katıldık.

İran Uluslararası 10. Turizm Fuarı, Tahran Uluslararası Fuar Alanı'nda 06-09 Şubat 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Türkiye'nin dışında; Tayland, Kore, Malezya, Endonezya, Ermenistan, Yemen, İspanya, Hindistan, Vietnam, İsviçre, Rusya ve Gürcistan 2017 Tahran Turizm Fuarı'nda yer alan ülkelerdir.

Tahran Turizm Fuarı, İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Zehra Ahmedipur, İran Kültür ve İrşad Bakanı Rıza Salihi Emiri, T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Hüseyin Yayman, T.C. Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan Tekin ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal'ın da katılımıyla 06 Şubat 2017 Pazartesi günü törenle ziyaretçilere açıldı.

T.C. Tahran Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği bünyesinde açılan Türkiye standı içerisinde Nevşehir, Afyon ve Antalya gibi şehirlerimiz yer almışlardır. Ayrıca İzmir Valiliği, Kuşadası Belediyesi, Trabzon Ticaret Odası ve Atlas Jet gibi kuruluşlar da müstakil standlar açmışlardır.

Tahran Uluslararası Turizm Fuarı'nda, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından özel bir stand açılmıştır. Tasarımı Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen standda, Mevlâna Müzesi başta olmak üzere şehrin kültürel ve turizm değerlerinin tanıtımı yapılmıştır. Standımızda, TÜRSAB Konya BYK Başkanlığı ve SKAL Konya Derneği başta olmak üzere Konyalı Otel İşletmecileri ile pek çok seyahat acentasına da yer verilmiştir. Fuarın ilk gününden itibaren büyük ziyaretçi akınına uğrayan stand, İranlılar tarafından çok büyük ilgi görmüştür.

Fuarın tek temalı standı olması nedeniyle Konya standı büyük ilgi görmüştür. Konya'ya tur yapan İranlı Tur Operatörleri ile ziyaretçi kapasitesinin artırılması yönünde görüşmeler yapıldı. Fuarı, ilk iki gün profesyonel ziyaretçiler, sonraki iki günde halk ziyare etmiştir. İlgi odağı olan standımızın yaklaşık 5.000 ziyaretçisi olduğu tespit olunmuştur. Standımızı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Sayın Hüseyin YAYMAN'a Müdürlüğümüzün yaptığı faaliyetler ile fuar süresince yaptığımız görüşmeler ve hizmetler hakkında bilgi arz edilmiştir.

Standımızı ziyaret ederek destek veren, beğeni ve eleştirilerini bizimle paylaşan; T.C. Tahran Büyükelçisi Rıza Hakan TEKİN, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan ÖNAL, Tahran Tanıtma Müşaviri Nuri ŞİMŞEKLER, Yunus Emre Enstitüsü Tahran Müdürü Turgay ŞAFAK, THY Tahran Şube Müdürü Zekeriya KURUÇAM, DEİK Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türkiye-İran Konseyi Başkanı Bilgin AYGÜL ve Anadolu Ajansı Tahran Temsilcisi Melih AHISKALI'ya çok teşekkür ediyoruz.

Fuar süresince halk nezdinde de ciddi alâka gören Konya Standı'nın misafirleri arasında pek çok nitelikli ziyaretçi olmuştur. İran halkı üzerinde büyük etkisi olan, sanatçı, sinema-tiyatro yönetmeni, Mevlâna ve Mesnevî konusunda dünyaca meşhur âlimlerinin yanı sıra pek çok medya mensubu standımızı ziyaret etmişlerdir. Alanlarında uzman kişilerin ziyaretleri, Konya'nın televizyonlar, gazeteler ve sosyal medyada hatırı sayılır şekilde yer almasını sağlamıştır.

İran Müziği'nin önemli sanatçılarından Shahram Nazeri, tiyatro ve sinema yönetmeni Peri Saberî, Mevlâna ve Mesnevî Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Süphanî, Tahran Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerim Zemanî, Mesnevîhan Muhammed Bordbar ve İran Bilim-Teknoloji Bakanlığı üst düzey yöneticisi Dr. Vahid Şeriatmedarî, Konya standının mümtaz ziyaretçileri arasında yer almışlardır.

Ahvaz Seyahat Acentaları Birlik Başkanı Abdul Âmir Khansari Nejad ile Konya ve Ahvaz arasında karşılıklı kültürel ve turizmi geliştirmeye yönelik görüşmeler yapılmış, 2018 İslâm Dünyası Turizm Başkentliğini üstlenen Tebriz şehrinin Kültür ve Turizm Müdürü, kendi şehirlerinde düzenlenecek fuara da katılmamız teklifinde bulunmuştur.

Tahran Uluslararası 10. Turizm Fuarı'na müstakil bir stand ile katılma imkânı veren Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve Konya Valiliğimize şükranlarımızı sunarız.

 

10. Tahran Uluslararası Turizm Fuarı, Konya