HABERLER & DUYURULAR

2. SÛFİSİN Özel Ödülleri Sahiplerini Buldu

2.SUFİSİN Özel Ödülleri Sahiplerini Buldu

2.SUFİSİN, Ödül Töreniyle Sona Erdi

          Hazreti Mevlana ve Ailesinin Konya’ya Teşriflerinin 791. Yıldönümü, 2-5 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle kutlandı. Bu yıl ikincisi düzenlenen Sufi Sinema Günleri (SUFİSİN) Mevlana Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreni ile sona erdi.

 

          Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda gerçekleştirilen program ‘Zamanı Aşan Şehir’ isimli Konya ve SUFİSİN tanıtım filmleriyle başladı. Sufi Sinema Günleri Genel Yönetmeni Sadık Yalsızuçanlar’ın sunduğu, 2. SUFİSİN Değerlendirme Raporunun ardından, Klasik Türk Müziğinin Türkiye’deki usta isimlerinin yer aldığı konser icra edildi.

 

          Sinema sanatının, din ve tasavvuf dünyasına, tarih ve kültür birikimine bir ayna olduğu bilinciyle bu yıl ilk defa Senaryo Destek Ödülü’nün verildiği törende, sinema sanatının gelişmesinde katkıda bulunan yönetmen, oyuncu, senarist ve sinema yazarlara ödülleri dağıtıldı. SUFİSİN, bu yıl değerli yönetmenlerin yanı sıra, ülkemizde de dikkatle takip edilen ve geçtiğimiz yıllarda “Muhammed: Allah’ın Elçisi” filmiyle beğeni toplayan İranlı yönetmen Mecid Mecid’i ‘Onur Ödülü’ne layık görülürken, Türk Sinemasının yerli ve milli birikimine katkılarından dolayı Hülya Koçyiğit’e ‘Şükran Ödülü’ verildi. Türkiye’de Tasavvuf ve sinema ilişkisine dair ilk ürünlerde imzası olan ve 2014 yılında vefat eden Ayşe Şaşa’ nın ‘Vefa Ödülü’ nü Festivalin Genel Müdürü Sadık Yalsızuçanlar aldı. Türk sinemasını tüm dünyada temsil eden ve 2. SUFİSİN etkinliklerinin danışmanı, sinema yazarı İhsan Kabil’e ‘Katkı Ödülü’ verildi.  Türkiye’de sinema sanatının gelişmesinin, öncelikle kaliteli senaryo üretilmesiyle ilgili olduğu düşüncesiyle bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Senaryo Destek Ödülü’nü 50 yarışmacı arasından, ‘Bir Tutam Karanfil’ isimli senaryosu ile Bekir Bülbül aldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop, SUFİSİN Ödül Törenine birer mesaj göndererek ödül alanları tebrik ettiler.

 

          Gazeteci, televizyon yapımcısı ve Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV) Başkanı Elif Dağdeviren’in sunuculuğunu üstlendiği programda; Bekir Bülbül ve eşi Büşra Bülbül’ün ödülünü Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Belviranlı, İhsan Kabil’in ödülünü Mevlana’nın 22. kuşak torunu Esin Bayru Çelebi, Ayşe Şaşa’nın ödülünü Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fatih Özgökçen, Hülya Koçyiğit’in ödülünü Konya Vali Yardımcısı Mehmet Kamil Sağlam, Mecid Mecidi’nin ödülünü ise Konya Milletvekili Ahmet Sorgun ve Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca birlikte takdim etti. Programda ayrıca, 2. SUFİSİN Senaryo Yarışması’nın Jüri Üyelerinden; İhsan Kabil, Sadık Yalsızuçanlar, Nuray Kayacan, Prof.Dr. Ali Büyükaslan ve Enver Gülşen’e katkılarından dolayı teşekkür edildi.

 

NEFSİN 7 MERTEBESİ

          Tasarımında, her mertebede insanın iç ve dış, yakışıksız, kaba ve sert hallerinden kurtulmasıyla manevi derecesinin arttığını anlatmak için sert köşesinden, yumuşak köşeye doğru 7 aşamada gösterildiği Özel Ödülün en uzun parçasında yer alan ayna ile 7. mertebede kişinin kendini bilme hali anlatılıyor. Tasarımda ayrıca Hazreti Mevlana’nın ‘Ne arıyorsan sen O’sun’ sözüne de aynanın kullanımı ile atıfta bulunulmakta.

 

          Mevlana Kültür Merkesi Sultan Veled Salonunda gerçekleştirilen programa; Konya Milletvekili Ahmet Sorgun, Konya Vali Yardımcısı Mehmet Kamil Sağlam, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Özgökçen, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdür Yardımcısı Ömer Faruk Belviranlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Ömer Özdenören, Hazreti Mevlana’nın 22. kuşak torunu ve Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Yardımcısı Esin Bayru Çelebi, Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak’ın eşi Dr. Funda Toprak, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, yazar, akademisyen, senarist, yönetmenin yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldığı program aynı anda televizyon kanalı ve sosyal medyadan canlı olarak yayınlandı.