HABERLER & DUYURULAR

18 Mayıs Müzeler Günü

Dünya kültür mirasının korunması ve Müzeciliğin tanıtılması amacıyla Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından tüm dünyada "18 Mayıs Müzeler Günü" çeşitli etkinliklerle kutlanmakta olup ICOM Milletlerarası Müzeler Konseyince 2022 yılı için ana tema "Müzelerin Gücü" olarak belirlenmiştir.

Avrupa Konseyi, UNESCO ve ICOM'un himayelerinde bu yıl Avrupa'da 18'incisi ülkemizde ise 17’ncisi kutlanacak olan "Avrupa Müzeler Gecesi" etkinliği kapsamında 18 Mayıs 2022 Çarşamba günü kapanış saatinden itibaren 23.00'a kadar ilimizde Mevlâna Müzesi ile Karatay Çini Eserler Müzesi ücretsiz olarak ziyarete açık bulundurulacaktır.

Coğrafi avantajları nedeniyle tarih öncesi ve tarihi çağların her döneminde yerleşim görmüş Konya, somut ve somut olmayan zengin bir kültürel mirasa-altyapıya sahiptir. Bu nedenle Cumhuriyetimizin en erken kurulan müzelerinden olan Konya Müze Müdürlüğüne bağlı birçok taşınır kültür varlığımızın korunduğu-sergilendiği 6 müzemiz bulunmaktadır. Bu müzelerimizde 60.000’in üzerinde envanterlik eser, bir o kadar da etüdlük eser bulunmaktadır.

18 Mayıs 2002 gününde Karatay Çini Eserler Müzesi’nde restorasyonları tamamlanan bölümler ziyarete açılacak ve Mahmut AKOK “Bir Arkeologun Çiziminden Toplum Belleğine Arşiv” Sergisi’nin açılışı gerçekleştirilecektir.

2022 yılı Müzeler günü programı için tıklayınız.