HABERLER & DUYURULAR

55. Kütüphaneler Haftası (25-30 Mart 2019)

Her yıl Mart ayının son pazartesi günü başlayan ve bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle sürdürülen "Kütüphane Haftası”nın 55'incisi, 25-31 Mart 2019 tarihleri arasında kutlanmaya başlamıştır. 55. Kütüphane Haftası'nın ana teması "Sürdürülebilir Kalkınmada Kütüphanelerin Rolü" olarak belirlenmiştir.

Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi'nin katılımları ve katkıları ile gerçekleştirmekte olduğumuz 55’nci “Kütüphane Haftası” etkinlik programının açılışı 25 Mart 2019 tarihinde saat: 10.00'da Konya İl Halk Kütüphanesinde yapılmıştır.

6 gün sürecek 55. Kütüphane Haftası Etkinlikleri’nde; Konyalı ve Konya'da Yaşayan Yazarların Kitap Sergileri, Gezici Kütüphane-Okuyucu Buluşmaları, Yazar İmza Günleri, Söyleşiler, Konferanslar, Çocuklar İçin Çizgi Sinema Film Gösterimleri, Meddah ve Ortaoyunu Gösterileri ve diğer sergiler yer alacak.

Bu yıl Kütüphane haftası için hazırladığımız “Sürdürülebilir Kalkınma ve Kütüphaneler” başlıklı faaliyetler; Eylül 2015 yılında BM’ye üye ülkelerin katıldıkları üç yıllık bir çalışma ile ortaya konan, “Dünyamızı Dönüştürüyoruz: Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi 2030” adıyla benimsenmiş uluslararası bir çalışmanın parçasıdır. Ülkemizin imza attığı uluslararası anlaşmaların ve çalışmaların bir parçası olan bu etkinlik Kültür ve Turizm Bakanlığımızın Kütüphaneler Haftası boyunca Ankara ve İstanbul’da yapacağı etkinlikler başlamış ve tüm ülke sathında Kütüphaneler Haftası’nın aynı içerikle değerlendirilmesi kabul görmüştür.

Ülkelerin BM 2030 Gündemi’ne ilişkin hazırlıklarının ve çalışmalarının Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’ne yönelik olarak verdiği taahhütlerin içinde Kütüphaneler gerek toplumsal ve bireysel gelişmenin ana kaynakları, gerekse arşiv ve veri kaynağı olmaları bakımından özellikle değerlendirilmiştir.

Bu küresel bağlam içinde BM 2030 Gündemi; ekonomik, çevresel ve sosyal kalkınma alanlarına yayılmış toplam 169 amaçtan oluşan 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi’ni (SKH) içeren kapsayıcı ve bütünleşmiş bir çerçevedir. Bu hedefler, tüm ülkelerin, dünyamızı insanlar ve gezegenin kendisi için daha iyi hale getirmek yönünde aktif rol almasını öngören bir planı teşkil ettiği görülmektedir. BM 2030 Gündemi tüm BM Üye Ülkeleri’nin yoksullukla mücadele, iklim değişikliği ve toplumların kalkınması konularına odaklanmalarına yardımcı olacaktır.

SKH’ne ulaşmada her ülkenin, Kütüphaneler’in veriye/bilgiye ulaşmada ulusal kalkınma planlarına dâhil edilmesindeki önemi ayrıca vurgulanmıştır. BM’in İFLA (Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonu) aracılığıyla 2030 Gündemi ‘ne ilişkin çalışmaları tüm üye ülkelere yönlendirmesiyle beraber biz de Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak hem mevcut kütüphanelerimizin geliştirilmesi, hem yenilerinin açılması için çalışmalar yürütmekteyiz.

Bu yıl Kütüphaneler Haftası’nda başlattığımız bu çalışmaya yıl içinde ve bundan sonraki süreçte yeni etkinliklerle devam edeceğiz.  Önümüzdeki günlerde yenilenen Altınekin, Ilgın, Bozkır ve Akşehir kütüphanelerinin yanı sıra, iç tefrişat ve donanım işlemleri kısa zaman sonra bitecek olan, Konya Gar Kütüphanesi ile Derbent İlçe Halk Kütüphanesini hizmete açacağız.

55. Kütüphane Haftası’nın ülkemiz ve insanımız için  hayırlı olması temennisiyle, etkinliğin açılış programına katılan Sayın Valimize, Sayın protokolün çok değerli üyeleri ile siz misafirlerimize teşrifleriniz için  teşekkür eder saygılarımızı sunarız.

 

55. Kütüphaneler Haftası Programa erişmek için lütfen tıklayınız.

 

Kütüphaneler Haftası Açılış Programı

 

55. Kütüphaneler Haftası (25-31 Mart 2019)