GÜNEYSINIR

Nüfusu :  9.769
Rakımı : 1.130 Metre
Yüzölçümü : 395 km2
Merkeze Uzaklığı  : 75 km.
Belediye : http://www.guneysinir.bel.tr
Kaymakamlık : http://www.guneysinir.gov.tr

Güneysınır, Konya'ya 75 km uzaklıkta, Konya-Karaman D715 karayolunun 11 km. batısında yer alan ilçe merkezini oluşturan iki yerleşim yeri, Osmanlı döneminde Karasınır ve Elmasun olarak bilinen köylerdir. Her iki köyle ilgili kayıtlara, 1531 tarihli Muhasebe Defteri'nde ve 1584 tarihli tahrir defterlerinde rastlanmaktadır. Ayrıca Elmasun, 19. yüzyılda Batılı coğrafyacılar tarafından hazırlanan çeşitli haritalarda, örneğin Tallis tarafından yayınlanan 1851 tarihli Asia Minor haritasında gösterilmektedir. Her iki köy cumhuriyet döneminde, önce Bozkır ilçesine bağlı iken sonra 1955 yılında Çumra ilçesine bağlanmıştır.

20.05.1990 tarih ve 20523 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 3644 Sayılı 130 İlçe Kurulması Hakkında Kanun ile 09 Mayıs 1990 tarihinde Güneybağ ve Karasınır Belediyelerin tüzel kişiliği kaldırılarak  "Güneysınır"  adıyla tek bir belediye kurulmuştur. Karasınır, Güneybağ ve Emirhan ise ilçenin Mahalleri haline gelmiştir. İlçe idare binalarının Karasınır ve Güneybağ Mahalleleri arasındaki ortak uzaklıktaki alana taşınmasıyla ilçe merkezi oluşmuştur.

Halk arasında "Gavur Hüyüğü" ve "Güdelesin" diye bilinen hüyükten ve civardaki bazı köylerden, eski çağlara ait topraktan yapılmış çanak, çömlek, tuğla ile madenî eşya kalıntılarının ortaya çıkmış olması; ilçede yerleşik hayatın çok eski zamanlarda başlamış olduğuna işaret etmektedir. Bilge Umar'ın Türkiye'deki Tarihsel Adlar kitabında Elmasun adının etimolojisi Hititlerden önce Orta Anadolu'ya hakim olan Luwi diline dayandırılmaktadır.

İlçe, Toros dağlarının eteklerinde kurulmuştur. Tepeliklerinde ormanlar ve yaylalar aşağılarda geniş ovalar vardır. İlçe ormanları ardıç, meşe, çam ağaçlarıyla kaplıdır. Ovaları ise bereketli tarım arazileriyle kaplıdır. İlçenin yerleşimi, sıradağların bitiş noktasıyla ovanın başlangıç noktasındaki bölgededir. Bu nedenle ilçede dağ, orman, ova gibi her türlü doğal yapı bulunmaktadır. Kış aylarında kar olarak düşen yağışlar, ilkbahar ve sonbahar aylarında yağmur şeklindedir. Göksu Şelalesi ilçemiz sınırları içerinde olup ayrıca ilçede 4 adet gölet bulunmaktadır. Bunlar; Kızılöz, Mehmetali, Aydoğmuş, Bardas  Göletleri’dir.  Güneysınır Göleti’de yapım aşamasındadır.

Güneysınır ilçesinin en önemli gelir kaynağı tarımdır. İlçemizin ürün desenini buğday, arpa, nohut, çerezlik kabak, ayçiçeği, fasulye ile bağ ve meyve alanları oluşturmakta olup meyvecilik olarak elma, kiraz, şeftali çoğunlukta olmak üzere badem ve ceviz üretimi de yapılmaktadır. Tarımdan sonra halkın ikinci gelir kaynağı hayvancılıktır. İnek, koyun, keçi, tavuk ve hindi yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlçede özel sektöre ait modern büyükbaş hayvancılık, yumurta ve kuluçka tavukçuluğu tesisleri bulunmakta olup arıcılık da önemli bir gelir kaynağıdır.

 

 

TARİHÎ VE TURİSTİK MEKÂNLAR

 

 

YERKÖPRÜ ŞELALESİ (GÖKSU)

Yerköprü (Göksu) Şelalesi, ilçemiz ve Hadim ilçesi sınırımızda olup şelaleye giden yol ilçemizden geçmektedir. Göksu Şelalesi, bir doğa harikası olup görülmeye değer yerlerdendir. Şelale, Güneysınır ilçesine 45, Konya'ya ise 110 kilometre uzaklıktadır. 20 metre yükseklikten akan ve Akdeniz'e doğru süzülen muhteşem şelale görenleri büyüleyen bir güzelliğe sahiptir.

 

 

GÜVERCİNLİK MAĞARASI

Güneysınır'ın Güneybağ mahallesinde bulunmaktadır. 1.090 metre rakımda bulunan dikey mağara 130 metre derinlikte yer almaktadır. Mağaranın salon kısmı 346 metre uzunluğundadır. Mağara iki kısımdan oluşmaktadır. Birincisi fosil özellik gösteren ve sırayla yaklaşık 40, 25, 20, 30 metrelik inişleri içeren dikey kısım; diğeri ise salon kısmıdır. 130 metrede yer alan dev salonun tabanı çamur ve yarasa gübresi ile kaplıdır. 130 metre inildikten sonra ulaşılan salonun Avrupa ve Türkiye'de dikey mağaralarda bulunan en geniş salon olduğu belirtilmektedir. Mağarada; perde oluşumlar, bayrak ve duvar sarkıtları, mağara sütleri gibi çok çeşitli oluşuma rastlanmaktadır. Mağara Araştırma Derneği (MAD) tarafından araştırması yapılarak haritalanmıştır. Mağara profesyonel mağaracılar tarafından gezilebilmektedir.

 

 

ANIT AĞAÇ (BİN YILLIK)

Bardas Mahallemizde tescilli bin yaşın üzerinde bir Anıt Ağaç (Ardıç Ağacı) bulunmaktadır. Anıt ardıç ağacının çevresini 13 kişi kollarını tamamen açarak ancak dolaşabiliyor. Taç çevresi 52 metre olan ağacın boyu 13 metre olarak ölçüldü. Kök uzunluğu ise 800 metreye kadar ulaşıyor. Anıt Ağaç halen tüm gösterişiyle ayakta duruyor.

 

AKKIŞLA YAYLASI MESİRE ALANI

Güneybağ Mahallemize 3 km. uzaklıkta bulunan Akkışla Yaylası Piknik ve Mesire Alanı; gür ardıç ve diken ağaçları, doğal su kaynakları, havası, sakin ve dinlendirici ortamı nedeniyle ile piknikçiler tarafından en çok tercih edilen piknik ve mesire alanıdır. Akkışla yaylası piknik ve mesire alanında; bungalov kiralık evler, çeşmeler, WC, piknik alanları, spor sahası bulunmaktadır. Sportif faaliyetler için kamp yeri olarak son derece uygun bir yerdir.

 

AĞAÇ OBA KABAKBAŞ PİKNİK ALANI

Ağaçoba Mahallemizde bulunan Kabakbaş Piknik Alanı temiz havası, doğal su kaynakları, asfalt yolu ve görselliği ile piknikçiler tarafından en çok tercih edilen piknik alanlarından biridir. Kabakbaş’ta iki çeşme ve mescit bulunmaktadır. Yolu asfalttır.

 

BAKLALIK PİKNİK ALANI

Örenboyalı Mahallemizde bulunan Baklalık Piknik Alanı temiz havası, doğal su kaynakları, asfalt yolu,  görselliği ve ilçe merkezine yakınlığı ile piknikçiler tarafından en çok tercih edilen piknik alanlarından biridir. Yolu asfalttır.

 

AK TÜRBE

Gürağaç Mahallemizdedir. Selçuklular zamanında inşa edilmiş olup günümüze kadar ayakta kalmıştır. 2007 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyonu yapılmıştır. Güneysınır’a gelmişken bu güzel yapıyı görmeden ayrılmayın.

 

GÜDELESİN HÖYÜĞÜ

Güneysınır ilçe merkezinin 3 km. doğusundadır. Yapılan araştırmalarda Kuzey eteklerinde kalkolitik malzeme olduğu bildirilmektedir. Tepe kesiminde ise Helenistik-Roma çanak çömleklerine rastlanılmıştır.

 

GAVUR HÖYÜĞÜ

Güneysınır ilçe merkezinin 2 km. doğusunda yer almaktadır. 200 x 150 x 20 m. boyutlarındadır. İTÇ; MÖ 2. ve 1. binyıl;  Roma - Bizans dönemi çanak çömlekleri bulunmuştur. GD-KB yönündedir.

 

GÖLETLER:  Kızılöz, Mehmet Ali, Aydoğmuş ve Bardas Mahallerimizde olmak üzere 4 adet gölet bulunmaktadır.  

 

NE ALINIR

Yaylaları ve ormanlık alanların çokluğu ile bilinen Güneysınır’da hayvancılık önemli bir gelir kaynağıdır.  Kekik kokulu doğal ortamlarda beslenen büyük ve küçükbaş hayvanlardan elde edilen et, süt, yoğurt, peynir, yumurta, bal tercih edebilirsiniz.  

Güneysınır doğal yollarla yetiştirilen domates, biber, salatalık, çilek, şeftali, kiraz, elma, armut gibi ürünleri mevsiminde satın alma imkanınız bulunmaktadır.  

Güneysınır’da yetiştirilen kendine has  kavun ve çekirdekli karpuzu da bal gibi tadıyla mevsiminde sizleri bekliyor.

Güneysınır bağlarında yetiştirilen üzüm ve bu üzümlerden geleneksel metotlarla elde edilen her derde deva Pekmezde bağ bozum zamanında Güneysınır’da sizleri beklemektedir. Pekmez kaynatma zamanında mis gibi pekmez kokularında taze pekmez edinme imkanı bulunmaktadır.

Güneysınır’ın kendine has kuru üzüm, ayçiçeği, kabak çekirdeği, mercimek, nohut, fasulye, bulgur  gibi ürünlerini de kaynağından sofranıza taşıma imkanınız bulunmaktadır.

Güneysınır’dan yufka ekmek, mayalı ekmek gibi yöresel ekmek çeşitlerini edinme imkanınız vardır.

 

GÜNEYSINIR’IN YÖRESEL TADLARI:

Pekmez

Yufka Ekmek

Mayalı Ekmek

Kömbe

Katmer (Börek)

Su Böreği

Tarhana

Bulgur

Yaprak Sarması

Un ve Pekmez Helvaları

Keçi ve Koyun Peynirleri, süt ve yoğurdu

Sebzeler, Meyveler ve baklagiller

 

GÜNEYSINIR’DA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

-Akkışla yaylasında  kamp kurulup ormanlık alanda doğa yürüyüşleri ve sportif faaliyetlerde bulunabilir. Büyüleyici bir doğal güzelliğe sahip Akkışla yaylasında fotoğraf  çekimleri yapılabilir. Gruplar ve spor kulüpleri için de uygundur.

Güneysınır İlçesindeki göletlerde kamp yapılabilir.

Güneysınır ilçesinin ormanlık alanlarında bulunan değişik yaylalarında kamp kurulup, kuş gözlemi, fotoğraf çekimi, doğa yürüyüşleri ve bisiklet turu, okçuluk, dağcılık, mağaracılık gibi çeşitli spor dallarında faaliyetlerde bulunabilir. Güneysınır’ın  doğal piknik ve mesire alanlarında piknik yapılabilir.

 

GÜNEYSINIR’A ULAŞMAK

Konya - Karaman yolunun 11 km. batısındadır.  Konya – Karaman yolunun 60. Km sinde Güneysınır yol ayrımından 10 km. sonra ilçeye ulaşılır.

Karaman – Konya istikametinden ise Kazımkarabekir İlçesini geçtikten sonra Güneysınır yol ayrımından ilçeye ulaşılır.