YALIHÜYÜK

Nüfusu :  1.512
Rakımı : 1.100 metre
Yüzölçümü : 130 km2
Merkeze Uzaklığı  : 121 km,
Belediye : http://www.yalihuyuk.bel.tr
Kaymakamlık : http://www.yalihuyuk.gov.trYALIHÜYÜK

Yalıhüyük, 1972 yılına kadar köy, 1972 yılında Belediye, 09.05.1990 tarih ve 3644 sayılı Kanunla 20 Mayıs 1990 tarih ve 20523 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak ilçe konumuna, 6360 Sayılı Büyükşehir Yasası ile 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimleri ile birlikte Büyükşehir İlçe Belediyesi olmuştur.

Bozkır’a 20 km. uzaklıkta bulunan ilçe, Suğla Gölü (Trogidis, Trogitis) kıyısında bulunan höyükten ismini almıştır. Bu bölge antik çağlarda İsauria Bölgesi olarak anılmaktadır. Bölgenin başkenti ise Bozkır ilçesine bağlı Ulupınar köyünün doğusunda yer alan ve bugün Zengibar Kalesi olarak bilinen Isauria'dır. Kısacası kazı ve sondaj çalışmalarından anlaşıldığı kadarıyla Yalıhüyük ve çevresi tarihinin, Neolitik ve Kalkolitik dönemlere kadar gittiği görülmüştür.

 

 

Düzenlenen Kültür ve Sanat Faaliyetleri ile Festivaller

İlçemizde her yıl temmuz ayında düzenli olarak "Gölcük Yayla Festivali" yapılmaktadır. En son 8. Gölcük Yayla Festivali, 07/07/2016 tarihinde düzenlenmiştir.

 

TARİHÎ VE TURİSTİK MEKÂNLAR

 

Kadir Efendi Konağı

Osmanlı dönemine ait dönemin ağası Kadir Ceylani tarafından ermeni ustalara yaptırılmıştır.500 m2 alana sahip iki katlı tarihi mekan oyma işleme motiflerle süslenmiştir.

 

Suğla Gölü

Tarihi, çevre ilçeler ve Konya Tarihi ile ortak özelliklere sahiptir. Yaklaşık 200 yıl öncesi toprak kayması görülmesi üzerine Suğla Gölü yakınına taşındığı bilinmektedir. Yeni yerleşim yerinin seçilmesinde Suğla Gölü alanının daralması ve gölden daha fazla yararlanma arzusunun dikkate alındığı ifade edilmektedir.

 

Höyük

Höyüğün çevresi "Sit Alanı" ilan edildiğinden imara kapatılmıştır. Höyük'te bugüne kadar hiç bir arkeolojik araştırma ve kazı yapılmadığından ilçe tarihine kaynak olacak bilgilere ulaşılamamıştır.

 

Gölcük Yaylası Mesire Alanı

Gölcük Yaylası'nda çok güzel mesire alanları bulunmaktadır. Yaz aylarında burada "Gölcük Yayla Festivali" düzenlenmektedir.