17. ULUSLARARASI KONYA MİSTİK MÜZİK FESTİVALİ (ONLINE)

Hz. Mevlâna'nın Doğumunun 813. Yılı Etkinlikleri kapsamında yapılan 17. Konya Mistik Müzik Festivali, 22-30 Eylül 2020 saat: 20:30'da sosyal medya ve dijital platformlarda.   www.mistikmuzik.com.tr

                  

 

17. MİSTİK MÜZİK FESTİVALİ DİJİTAL KONSER PROGRAMI

(Festival programını indirmek için lütfen yukarıdaki linki tıklayınız)

 

Mevlâna’nın doğum yıldönümü etkinlikleri kapsamında “Mistik Müzik Festivali’nin ilkini 2004 yılında yapmıştık. Kendi alanında dünyanın en iyi 8 Festivali arasında olan Konya Mistik Müzik Festivali, dünyanın hemen her yerinde bilinmekte, kendi alanındaki büyük organizasyonlarla yarışmaktadır.

16 yıl boyunca Festivalimize 48 ülkeden 138 grup ve 835 sanatçı katılmış olup yaklaşık 9.500 saatlik performans arşivi oluşmuştur. Bu arşivi biz her yıl yaptığımız CD, DVD, USB Flash Bellek gibi aygıtlarla isteyenlerle paylaştık.

Festivalin öncelikli olarak Türk-İslâm Coğrafyasının tümünü kuşatacak şekilde duyurulması ve tanıtılması için 2017 yılında, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu işbirliği ile TRT-1 kanalı başta olmak üzere TRT Müzik, TRT Avaz, TRT Türk ve TRT 2’de festival konserlerimiz yayınlandı. TRT Kurumuna, Genel Müdürümüze, özellikle TRT Avaz koordinatörlüğüne teşekkür ederim.

Mevlâna’nın doğum yıldönümü anısına bu yıl 22-30 Eylül tarihlerinde yapılan “Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali”, bugün dünyanın mistik ve geleneksel müzikler alanındaki en saygın festivallerinden biri olarak gösterilmektedir.

Festival ile Hz. Mevlâna'nın sözle ifadesi mümkün olmayan sınırsız aşkına, vecdine,  bütün insanlığı kucaklayan tefekkürüne lâyık bir program hedeflenmektedir.

17. Uluslararası Konya Mistik Müzik Festivali’nde bu yıl; dünyanın farklı coğrafyalarının mistik ve etnik müzikleri ile Türkiye içinden farklı tasavvufi geleneklerin zikir ve ayinlerinin yanı sıra, atölye çalışmaları ile zenginleştirilen geniş bir program hazırlanmıştı. Ancak pandemi/salgın dolayısıyla Mistik Müzik Festivali’ni bu yıl dijital ortamdaki platformlarda yapacağız.

İlk günkü heyecan ve aşkla Mevlâna’nın “Hak âşıklarının gıdası musikidir” sözünün gerçekliğini tadacağız. Gönlün sınır tanımadığını, zamanı mekânı aşıp giden kudretine şahit olacağız.

17 yıldır aralıksız yapılan bu festivalde bizi madden ve manen destekleyen Kültür ve Turizm Bakanlarımıza, Valilerimize, Belediye Başkanlarımıza ve emeği geçen bütün yetkililere şükranlarımı sunarım.

Şimdiye kadar festivale katılan sanatçılara, izleyenlerimize, dinleyenlerimize, Konya’ya ve Hazret-i Mevlâna’ya sevgi duyan herkese teşekkür ederim.

Mevlâna’nın huzurundan aşk ve muhabbetle, 17. Konya Mistik Müzik Festivali’nin tüm insanlık için dostluğa vesile olmasını temenni ediyorum.

Abdüssettar YARAR / Kültür ve Turizm İl Müdürü

 

www.mistikmuzik.com.tr